[PL] Miasto Wolności w Obiektywie o Wyjątkowej Szerokości – RELACJA

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacją oraz galerią fotografii dokumentującą gdański fotospacer z Obiektywem Irix 11mm f/4 i Dawidem Linkowskim „Miasto Wolności w Obiektywie o Wyjątkowej Szerokości”.

Fot. Dawid Linkowski

Partnerami wydarzenia są marka Irix Lens, Stocznia Cesarska oraz Morska Fundacja Historyczna.

 

W niedzielę 4 października odbył się tematyczny spacer fotograficzny w Gdańsku, który poprowadził uznany trójmiejski fotograf – Dawid Linkowski. Do dyspozycji uczestników pozostawali również przedstawiciele marki Irix Lens, którzy służyli pomocą i z chęcią odpowiadali na pytania dotyczące sprzętu, jaki został udostępniony do testów w trakcie wydarzenia. Dzień upłynął nie tylko na wrażeniach fotograficznych, za sprawą opowieści przewodnika z Morskiej Fundacji Historycznej, który przekazał sporą dawkę wiedzy i ciekawostek o odwiedzanych terenach. Dzięki uprzejmości Stoczni Cesarskiej spacerowicze mieli możliwość eksploracji obszarów niedostępnych na co dzień dla zwiedzających i zarejestrowania niespotykanych kadrów na swoich kartach pamięci. Wizyta na szczycie dźwigu widokowego M3 była z kolei fenomenalną okazją do podziwiania industrialnego Dolnego Miasta oraz wykonania zapierających dech w piersiach ujęć panoramicznych.

 

Fot. Dawid Linkowski

 

Gdańsk – miasto wolności, ostoja liberalizmu i miejsce znamienne dla przemian ustrojowych nie tylko w Polsce, lecz również w całej Europie. Miasto owiane bryzą Bałtyku, które żyje nieco inaczej niż większość polskich miejscowości. Atmosfera panująca w Gdańsku, pełna europejskich odniesień, zakorzeniona jest w wydarzeniach drugiej połowy XX wieku, które tak mocno wpłynęły na tożsamość lokalnej społeczności. Gdańsk jest miejscem kultowym, które jak niemalże każde miasto portowe, wyróżnia niespotykana otwartość i serdeczność zamieszkujących je osób, a przede wszystkim historia, którą opowiedzieć można na wiele sposobów. Jednym z nich jest właśnie fotografia, której tajniki z wykorzystaniem kreatywnego narzędzia – obiektywu Irix 11mm f/4 – przybliżył fotograf Dawid Linkowski.

Pomimo kapryśnej, deszczowej aury uczestnikom spaceru udało się zrealizować główne punkty programu. Miłośnicy fotografii dzielnie przemierzali w deszczu stoczniowe tereny wypatrując ciekawych kadrów, mając przy tym okazję zapoznać się z historią gdańskiej Stoczni oraz odkryć fotograficzne bogactwo, które ma ona do zaoferowania każdemu entuzjaście sztuki wizualnej. Przestrzeń ta, choć nie jest sterylnie zrewitalizowana, przekonała uczestników, że niszczejąca architektura industrialna przekłada się na fotograficzne inspiracje. Fotografowanie miasta, na kartach którego zapisana została historia wolności, przez pryzmat której ukształtowała się współczesna Europa może stanowić wyzwanie, lecz jeśli wiemy, dokąd się udać, a naszym poczynaniom towarzyszy wprawne oko doświadczonego fotografa, zdjęcia muszą się udać. To właśnie dlatego fotograficzna podróż w tym dniu rozpoczęła się w Europejskim Centrum Solidarności – instytucji, która stanowi centrum dokumentacji dziedzictwa kulturowego Starego Kontynentu i inicjatyw dbających o ideę europejskiej demokracji. Sam budynek, będący siedzibą ECS, przybiera formę rozległej, innowacyjnej przestrzeni wypełnionej duchem europejskiej solidarności, która potrafi zaskoczyć na każdym kroku i przekonać do sięgnięcia po aparat fotograficzny, aby zarejestrować jej majestat.

 

Fot. Dawid Linkowski

Z Europejskiego Centrum Solidarności grupa wyruszyła na nostalgiczny spacer z aparatem w ręku po Stoczni Cesarskiej. Narrację wędrówki pomiędzy industrialnymi halami wzbogacił przewodnik z Morskiej Fundacji Historycznej, który opowiedział o ikoniczności odwiedzanych miejsc, a sporą dawkę praktycznej wiedzy jak wykonać udane kadry, będące podróżą w czasie pomiędzy majestatycznymi żurawiami stoczni i opuszczonymi halami, przekazał oficjalny fotograf Europejskiego Centrum Solidarności (lecz również wielu innych rozpoznawalnych trójmiejskich instytucji) od lat związany z miastem Gdańsk – Dawid Linkowski. Uczestnicy mieli również okazję zarejestrować panoramę tych wyjątkowych terenów i miasta Gdańsk z dźwigu widokowego. Dzięki obiektywom 11mm f/4 udostępnionym przez markę Irix każdy uczestnik mógł mieć pewność, że nie zabraknie mu miejsca w kadrze na uchwycenie wszystkich wypatrzonych znakomitości.

Stocznia Cesarska to nie tylko industrialna architektura, lecz również wnętrza hal skrywające swoje tajemnice i stanowiące wspomnienie minionych czasów. Dla uczestników fotospaceru udostępniona została przestrzeń niedostępna na co dzień dla przechodniów. Fotografowie mieli okazje przekonać się na własne oczy jak niszczejące przestrzenie nabierają w ich obiektywach nowego życia, przeradzając się w wizualną narrację dokumentującą epokowe wydarzenia. Tereny Stoczni Cesarskiej stanowią wdzięczny temat w klimacie URBEX, którego potencjał udało się wydobyć dzięki zastosowaniu odpowiedniego narzędzia – obiektywu Irix 11mm f/4. Oferuje on fotografowi niezwykle dynamiczną perspektywę, która pozwala zawrzeć w kadrze pełnię industrialnych motywów. Niestety, mimo wielkiej nadziei na promienie słońca wpadające do wnętrz przez stłuczone szyby i rozbłyskujące od metalowych powierzchni, pogoda nie była w tym dniu łaskawa, a grupa musiała poszukać pomysłów, aby uchwycić zjawiskowe odblaski w powstających kałużach.

 

Fot. Dawid Linkowski

Fot. Dawid Linkowski

Fot. Dawid Linkowski

 

W trakcie wydarzenia do dyspozycji uczestników dostępne były obiektywy marki Irix oraz możliwość konsultacji z przedstawicielami marki. Każdy członek grupy warsztatowej otrzymał również pakiet gadżetów firmowych Irix oraz niespodziankę w formie kodu rabatowego do Irix Store. Fotospacer miał na celu pokazać, że Gdańsk to nie tylko znany i lubiany cel turystyczny oraz wypoczynkowy, ale również miejsce, które odegrało dużą rolę w ukształtowaniu europejskiej tożsamości, oraz z którym związane jest grono ikonicznych postaci, pełniących przełomowe role w historii Europy, w tym prezydent Lech Wałęsa. Dogłębna eksploracja wnętrza hal pozwoliła każdemu odnaleźć wyjątkowy motyw zdjęciowy. Następnie wędrówka od przemysłowych terenów gdańskiej stoczni, poprzez miejsca odzyskujące dawną świetność dzięki postępującej gentryfikacji, zaprowadziła uczestników ponownie do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie przemoknięci do suchej nitki, choć zadowoleni, pełni inspiracji i spełnieni fotograficznie mogli odpocząć po mocy stoczniowych wrażeń.

Gdańsk niewątpliwie jest osadzonym w Polsce pierwiastkiem europejskości, a fotografia to trwały nośnik żywej pamięci, który w atrakcyjny i przystępny sposób pomaga opowiedzieć wyjątkowe historie poprzez wizualną narrację. Uczestnicy fotospaceru mieli możliwości zredefiniowania kreatywnego podejścia do fotografii, dzięki zastosowaniu obiektywów Irix 11mm f/4, które zostały udostępnione przez przedstawicieli marki na cały czas trwania imprezy. Ten spacer fotograficzny miał na celu być wyjątkową inspiracją jak tworzyć ujmujące reportaże, które przełożą się na nietuzinkowe pamiątki z podróży, a przede wszystkim okazją, która pozwoliła miło spędzić niedzielę w gronie pasjonatów, patrząc na otaczającą nas rzeczywistość przez soczewkę obiektywu Irix 11mm f/4, pod okiem Gdańszczanina, który od wielu lat zmierza przez świat z aparatem w ręku, poszukując atrakcyjnych kadrów.

 

Fot. Dorian Jędrasiewicz, Irix Team

 

Bądź na bieżąco! Śledź nas na Facebooku i Instagramie aby nie przegapić informacji o najnowszych
wydarzeniach:

Facebook: https://www.facebook.com/Irixlens/

Instagram: https://www.instagram.com/irixlens

Dowiedz się więcej o produktach Irix: https://irixlens.com/

 


arrow_back Back to list